Financování od lidí

Emise dluhopisů

Emise korporátních dluhopisů je jednou z možností, jak získat do společnsoti potřebný kapitál . Dluhopisy jsou rovnocennou alternativou k financování podnikatelských záměrů jako bankovní úvěry, leasing, nebo P2P financování (lidé pujčují lidem).
Dlouhou dobu pravidelně vydávají své dluhopisy především velké, nebo přímo nadnárodní společnosti. V České republice můžeme zmínit ČEZ, Kofola případně Home credit.

Proč vlastně vydat vlastní emisi dluhopisů?

Vydávání dluhopisů již dávno není pouze pro nadnárodní společnosti. Reálné využití dluhopisů i menších společnostech je velmi široké.
Emise dluhopisů má své nesporné výhody:

- Vyšší objem získaných financí

Když banky poskytují finanční prostředky, hledí především na téměř 100% zajištění, historické výkony a ekonomické údaje. Proto ne vždy jsou schopny správně vyhodnotit přínos dané investice. Nikdo jim nemůže tento způsob zazlívat, ovšem v praxi to pro investora znamená, že nedosáhne pokaždé na potřebnou částku k uskutečnění svého podnikatelského záměru.

- Nižší administrativní zátěž

První velkou překážkou u bankovního úvěru je velká byrokracie. Naneštěstí byrokracie nekončí i když banka úvěr již poskytla. V průběhu trvání úvěru si banka může vyžádat další podklady. V neposlední řadě, si banka může podmínit za jakých podmínek chce aby se prodávala nemovitost.

- Optimální cena půjčených peněz

Korporátním dluhopisům v dnešní době nahrávají nízké úrokové sazby na bankovních spořících produktech. Běžní investoři proto hledají další možnosti, jak lépe zhodnocovat své naspořené peníze. Emitent přitom nemusí slibovat přehnaně vysoké zisky. Očekávání investorů jsou srovnatelná s úrokem, který požaduje za firemní úvěry banka.

Kde se financování od lidí využívá?

Model kdy lidé půjčují lidem využívá Zonky. Zde lidé co mají finance je poskytují lidem, kteří je potřebují. Lidé kteří finance půjčují mají větší úrok, než kdyby finance dali do banky. Financování od lidí se běžně využívá i u firem podívat se můžete zde.